Cywilny ślub w plenerze.

Cywilny ślub w plenerze. 10 argumentów za tym, że to świetny pomysł 

Na szczęście prawo dogoniło już plany narzeczonych i od jakiegoś czasu w Polsce można zawierać śluby cywilne poza Urzędem Stanu Cywilnego. Młodzi chętnie z tego korzystają, a ich fantazja czasami potrafi wprawić urzędników w osłupienie. Cywilny ślub w plenerze jest absolutnym hitem ostatnich lat. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?

 

Kilka słów wstępu 

Aby zorganizować cywilny ślub w plenerze trzeba najpierw złożyć podanie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba napisać, gdzie ma odbyć się uroczystość, przyda się także dokumentacja fotograficzna. Kierownik USC i tak pojedzie na miejsce, aby ocenić, czy nadaje się ono do przeprowadzenia ślubu.

Rada 

Jeśli otrzymacie odmowę, macie prawo wystąpić z wnioskiem do sądu, który ostatecznie rozstrzygnie, czy USC miał prawo odrzucić Waszą prośbę. 

Ważne jest też to, że ślub w plenerze musi się odbyć na terenie gminy, w której działa USC.

Koszty? Opłata pobierana przez USC nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Z reguły Urząd pobiera 84 złote za sporządzenie aktu małżeństwa i 1000 złotych opłaty specjalnej.

 

Dlaczego cywilny ślub w plenerze to dobry pomysł? 10 argumentów 

Wzięcie ślubu cywilnego w plenerze to fantastyczne doświadczenie, które małżonkowie zapamiętają na całe życie. Co jeszcze przemawia za taką formą ślubowania?

  1. Okoliczności – z badań wynika, że zdecydowana większość Polaków marzy o ślubie na łonie natury. Uroczystość cywilna daje możliwość spełnienia swoich fantazji.
  2. Coś dla kreatywnych – nikt nie mówi, że ślub w plenerze musi być sztampowy. Przyszli małżonkowie mają okazję naprawdę wykazać się swoją kreatywnością i postawić na taki plener, aby wszyscy byli zaskoczeni.
  3. Niezapomniane wrażenia – kto pamięta wystrój kościoła czy urzędu, w którym brał ślub? Po latach pewnie nikt. W przypadku uroczystości plenerowej wspomnienia zostają na zawsze.
  4. Zachwyt gości – znów musimy iść na ślub? Wasi goście na pewno tak nie pomyślą, jeśli na zaproszeniu znajdzie się informacja, że uroczystość odbędzie się nad brzegiem morza czy na statku rzecznym.
  5. Piękne zdjęcia – zdjęcia z uroczystości ślubnej są nudne i czasami dość kiepskie. W plenerze fotograf może pokazać pełnię swoich umiejętności. Ma do dyspozycji naturalne światło i masę inspiracji. Możecie więc być pewni, że fotografie z Waszego ślubu będą inne niż wszystkie.
  6. Dopasowanie formy do własnych marzeń i upodobań – biorąc ślub w urzędzie czy kościele Młodzi muszą dostosować się do ustalonych reguł. Nie można tam pozwolić sobie na improwizację. W plenerze panuje dużo większa swoboda, przede wszystkim w zakresie ustrojenia miejsca. Na pewno kojarzycie piękne sceny z amerykańskich filmów – ślub na morskim klifie, bajeczna sceneria, piękny podest dla urzędnika/księdza. Pora sprawdzić, jak to smakuje naprawdę!
  7. Kameralność – nie ma nic bardziej irytującego niż pośpieszne składanie życzeń i poganianie fotografa, bo za chwilę w urzędzie czy kościele rozpocznie się następny ślub. W plenerze można o tym zapomnieć – tutaj będą tylko zaproszeni goście. Kiedy wyprawiamy ślub w plenerze nigdzie nie musimy się śpieszyć.
  8. Brak gapiów – nie każdy lubi, gdy na ślubie zjawiają się osoby zupełnie obce, które – jak dobrze wiemy – polują tylko na fanty z dużą zawartością procentów. Jeśli zaplanujecie ślub w głuszy, to jest niemal pewne, że nikt obcy się tam nie pojawi.
  9. Możliwość połączenia ślubu z weselem – to duże udogodnienie z logistycznego punktu widzenia. Zaraz po ślubie goście mogą przejść pod namiot weselny, gdzie rozpocznie się właściwa impreza. Nikt nie będzie marudził, że trzeba dojechać, czekać na obiad czy błądzić w poszukiwaniu restauracji.
  10. Dużo luźniejsza atmosfera – oczywiście nawet ślub w plenerze musi przebiec zgodnie z procedurami i w atmosferze pewnej powagi, ale na pewno nie będzie tak „sztywny”, jak ten w urzędzie czy kościele. Tutaj każdy może sobie pozwolić na nieco większą swobodę.

Ślub cywilny w plenerze jest znakomitym rozwiązaniem dla par, które nie chcą sztampowej uroczystości i stawiają na oryginalność. Na szczęście jego organizacja nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli Młodzi powierzą ją profesjonalnemu konsultantowi ślubnemu.

0c1c8cc4aed8ac379abfcb88dcf9d867

3a1066224b6b01bea9a3ddc3d14be73d

344ac13108f2c1ad29a6a431630286af

7682cbbecf83ce9ad98ff553a5c86f9f

2f1f96b915b7944da7ae692c444a5fab

5ef719a2a768b5ebbeac952f0d3499d5

9c8aa70d65d19230b3ecc332dcdeeaca

 

Zdjęcia: https://pl.pinterest.com

 

1 comments

Leave A Comment