Cywilny ślub w plenerze. 10 argumentów za tym, że to świetny pomysł
Na szczęście prawo dogoniło już plany narzeczonych i od jakiegoś czasu w Polsce można zawierać śluby cywilne poza Urzędem Stanu Cywilnego. Młodzi chętnie z tego korzystają, a ich fantazja czasami potrafi wprawić urzędników w osłupienie. Cywilny ślub w plenerze jest absolutnym hitem ostatnich lat. Dlaczego warto wziąć go pod uwagę?
Kilka słów wstępu
Aby zorganizować cywilny ślub w plenerze trzeba najpierw złożyć podanie w Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba napisać, gdzie ma odbyć się uroczystość, przyda się także dokumentacja fotograficzna. Kierownik USC i tak pojedzie na miejsce, aby ocenić, czy nadaje się ono do przeprowadzenia ślubu.
Rada
Jeśli otrzymacie odmowę, macie prawo wystąpić z wnioskiem do sądu, który ostatecznie rozstrzygnie, czy USC miał prawo odrzucić Waszą prośbę.
Ważne jest też to, że ślub w plenerze musi się odbyć na terenie gminy, w której działa USC.
Koszty? Opłata pobierana przez USC nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Z reguły Urząd pobiera 84 złote za sporządzenie aktu małżeństwa i 1000 złotych opłaty specjalnej.
Dlaczego cywilny ślub w plenerze to dobry pomysł? 10 argumentów
Wzięcie ślubu cywilnego w plenerze to fantastyczne doświadczenie, które małżonkowie zapamiętają na całe życie. Co jeszcze przemawia za taką formą ślubowania?
- Okoliczności – z badań wynika, że zdecydowana większość Polaków marzy o ślubie na łonie natury. Uroczystość cywilna daje możliwość spełnienia swoich fantazji.
- Coś dla kreatywnych – nikt nie mówi, że ślub w plenerze musi być sztampowy. Przyszli małżonkowie mają okazję naprawdę wykazać się swoją kreatywnością i postawić na taki plener, aby wszyscy byli zaskoczeni.
- Niezapomniane wrażenia – kto pamięta wystrój kościoła czy urzędu, w którym brał ślub? Po latach pewnie nikt. W przypadku uroczystości plenerowej wspomnienia zostają na zawsze.
- Zachwyt gości – znów musimy iść na ślub? Wasi goście na pewno tak nie pomyślą, jeśli na zaproszeniu znajdzie się informacja, że uroczystość odbędzie się nad brzegiem morza czy na statku rzecznym.
- Piękne zdjęcia – zdjęcia z uroczystości ślubnej są nudne i czasami dość kiepskie. W plenerze fotograf może pokazać pełnię swoich umiejętności. Ma do dyspozycji naturalne światło i masę inspiracji. Możecie więc być pewni, że fotografie z Waszego ślubu będą inne niż wszystkie.
- Dopasowanie formy do własnych marzeń i upodobań – biorąc ślub w urzędzie czy kościele Młodzi muszą dostosować się do ustalonych reguł. Nie można tam pozwolić sobie na improwizację. W plenerze panuje dużo większa swoboda, przede wszystkim w zakresie ustrojenia miejsca. Na pewno kojarzycie piękne sceny z amerykańskich filmów – ślub na morskim klifie, bajeczna sceneria, piękny podest dla urzędnika/księdza. Pora sprawdzić, jak to smakuje naprawdę!
- Kameralność – nie ma nic bardziej irytującego niż pośpieszne składanie życzeń i poganianie fotografa, bo za chwilę w urzędzie czy kościele rozpocznie się następny ślub. W plenerze można o tym zapomnieć – tutaj będą tylko zaproszeni goście. Kiedy wyprawiamy ślub w plenerze nigdzie nie musimy się śpieszyć.
- Brak gapiów – nie każdy lubi, gdy na ślubie zjawiają się osoby zupełnie obce, które – jak dobrze wiemy – polują tylko na fanty z dużą zawartością procentów. Jeśli zaplanujecie ślub w głuszy, to jest niemal pewne, że nikt obcy się tam nie pojawi.
- Możliwość połączenia ślubu z weselem – to duże udogodnienie z logistycznego punktu widzenia. Zaraz po ślubie goście mogą przejść pod namiot weselny, gdzie rozpocznie się właściwa impreza. Nikt nie będzie marudził, że trzeba dojechać, czekać na obiad czy błądzić w poszukiwaniu restauracji.
- Dużo luźniejsza atmosfera – oczywiście nawet ślub w plenerze musi przebiec zgodnie z procedurami i w atmosferze pewnej powagi, ale na pewno nie będzie tak „sztywny”, jak ten w urzędzie czy kościele. Tutaj każdy może sobie pozwolić na nieco większą swobodę.
Ślub cywilny w plenerze jest znakomitym rozwiązaniem dla par, które nie chcą sztampowej uroczystości i stawiają na oryginalność. Na szczęście jego organizacja nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli Młodzi powierzą ją profesjonalnemu konsultantowi ślubnemu.
Zdjęcia: https://pl.pinterest.com
polecam ślub w niemczech, mniej formalności i większa dowolność. tu ciekawa porada od strony prawnej: http://www.eporady24.pl/slub_w_niemczech_czy_slub_w_polsce_gdzie_lepiej_zawrzec_zwiazek_malzenski,pytania,21,148,3637.html ja znam to tylko z autopsji 😉