Orszak ślubny

Coraz częściej zauważyć możemy rozpowszechnianie się zachodnich tradycji ślubnych na polskim rynku. Niewątpliwie orszak ślubny druhen i drużbów jest pewnego rodzaju “zapożyczeniem”.

W polskiej tradycji od zawsze bowiem Młodej parze towarzyszyli świadkowie. Coraz powszechniejsza jednak staje się zachodnia tradycja kiedy za Parą Młodą idzie orszak ślubny. Jaka jest różnica między świadkami a orszakiem ślubnym?

Zwyczajowo świadkami są osoby różnej płci, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań zarówno przy ślubie cywilnym, kościelnym jaki i konkordatowym, aby model ten wyglądał inaczej. Osoby poproszone o pełnienie roli świadków nie muszą być osobami wierzącymi. Jeśli są to ich wyznanie może być odmienne od wyznania młodej pary. Obowiązki świadków na wymienionych wyżej rodzajach ślubów są do siebie bardzo podobne:

  • pomoc przy doborze stroju
  • pomoc w ubiorze w dniu ślubu
  • złożenie podpisu na akt ślubu
  • opieka nad obrączkami
  • wygłoszenie toastu

Kto tworzy orszak ślubny?

Jeśli mowa o druhach i drużbach oprócz tworzenia orszaku weselnego, który niewątpliwie wygląda zjawiskowo, drużbowie nie mają formalnych obowiązków.

Poza Pierwszą Druhną i Pierwszym Drużbą (Made of Honor), których zadaniem jest czuwanie nad formalnymi sprawami ślubu. Suknie druhen jak i dodatki są jednakowe. Panie jak i Panowie poproszeni o odegranie tych ról są zazwyczaj stanu wolnego i są to bliskie osoby Panny i Pana Młodego (przyjaciele, kuzynostwo itp.)

Pary Młode bardzo ostrożnie podchodzą do wprowadzenie zwyczaju kiedy towarzyszy im orszak ślubny. Obawiają się bowiem że ich uroczystość będzie kojarzona ze sztucznością. Kolejnym z powodów są identyczne stroje oraz bukiety, za które w tym wypadku zapłacić wypada Parze Młodej.

 

orszak ślubny

DwJohnson Studio

tradycje ślubne

Ely Brothers Studio

nowe ślubne tradycje

Tim Williams

ślub i przyjęcie weselne

Ophelia and Romeo Photographers

orszak ślubny

D. Park Photography

nowe tradycje weselne

Jeff Newsom Photographer

tradycje ślubne

La Vie Photography

organizacja ślubu i wesela

K Stone Photography
Pierwsze zdjęcie: Elizabeth Messina
www.slubowisko.pl
www.abcweselne.pl
www.junebugweddings.com

1 comments

Leave A Comment