Wolimy pieniądze zamiast prezentów

Wolicie pieniądze zamiast prezentów? Jak dyskretnie powiedzieć o tym gościom weselnym? 

Dwa żelazka, trzy komplety garnków (oczywiście żaden do indukcji), niezastąpiony koc elektryczny i tradycyjnie kilka zestawów pościeli w złym rozmiarze. To lista klasycznych, znienawidzonych wręcz prezentów weselnych. Żadna Młoda Para nie chce ich dostać, ale uczynne ciocie czasami wiedzą lepiej. Aby uniknąć zawodu dobrze jest wcześniej uprzedzić gości, że wolicie otrzymać pieniądze zamiast prezentów. Jak zrobić to dyskretnie? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zabawny wierszyk na zaproszeniu 

To chyba najpopularniejszy sposób na danie gościom do zrozumienia, że Młodzi naprawdę wolą dostać pieniądze zamiast prezentów i sami zdecydować, na co je przeznaczą. Na zaproszeniu wystarczy dodać skromną adnotację w formie zabawnego wierszyka. Przykłady znajdziecie w Internecie. Żaden gość nie powinien się na taką sugestię obrazić.

Warto zapamiętać 

Jeśli decydujecie się na wierszyk wskazujący, jakich prezentów oczekujecie, w tej samej konwencji utrzymajcie całe zaproszenie. Niech to będzie rymowana opowiastka – takie zaproszenia są modne od lat i mile widziane przez gości. Koniecznie wspomnijcie też, czy chcecie dostać kwiaty, czy może wolicie np. pluszaki, które przekażecie domowi dziecka. 

Szczere wyznanie może być najlepsze 

W przypadku bliższej rodziny, mieszkającej w tym samym mieście, w dobrym guście jest dostarczyć zaproszenie na ślub osobiście. Wtedy możecie podarować sobie pisanie wierszyków, bo z pewnością zaproszeni goście zapytają, co chcecie dostać na ślub. Zachęcamy do szczerości, ale nie wprost.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odpowiedź „na około”. Zacznijcie wywód na temat tego, że np. planujecie remont lub chcecie wyjechać na egzotyczne wakacje. Inteligentni ludzie natychmiast wyłapią aluzję, że bardziej istotne są dla was w tym momencie pieniądze zamiast prezentów.

Rada 

Nie wspominajcie natomiast, że po ślubie chcecie wyposażyć kuchnię, bo to może być sygnał dla gości, aby sprezentować Wam różne akcesoria AGD 🙂

Co z rodziną mieszkającą daleko?

Na to także jest sposób. Wyślijcie zaproszenia i po upływie około tygodnia zadzwońcie do rodziny, oficjalnie po to, aby upewnić się, że kartki dotarły. Podczas krótkich rozmów prawdopodobnie nie raz padnie pytanie o Wasze prezentowe marzenia. Wtedy znów sięgnijcie po sprawdzony schemat oparty na szczerości, ale niezbyt dosadnej.

Rada

Jak ognia unikajcie kategorycznych żądań typu: „Chcemy dostać pieniądze zamiast prezentów”. Było by to bardzo nie taktowne. 

Z przyjaciółmi jest łatwiej…

Jeśli zapraszacie na ślub paczkę przyjaciół, to prawdopodobnie są to młodzi ludzie, którzy doskonale rozumieją, że na start w nowe życie bardziej przydadzą się pieniądze zamiast prezentów W ich przypadku możecie sobie pozwolić na pełną szczerość.

Zaproponujcie, aby wszystkie pary znajomych zrobiły zrzutkę do wielkiej świnki-skarbonki. Każda para niech wrzuci tyle, ile może – dzięki temu nikt nie będzie się krępować i rozważać, czy pozwolił sobie na dostateczną hojność. Świnka podpisana jako „Od przyjaciół” jest świetnym pomysłem na uniknięcie krępujących sytuacji.

A jeśli mimo wszystko dostaniecie prezenty…

W takiej sytuacji nie ma sensu się obrażać. Nie każdy może sobie pozwolić na to aby dać Wam pieniądze zamiast prezentów. Pamiętajcie, że wiele osób z zasady nie daje gotówki, ponieważ wstydzą się włożyć do koperty mniejsze kwoty (a na tyle tylko mogą sobie pozwolić). Wówczas bardziej efektownie wygląda po prostu nawet skromny prezent.

Rada 

Jeśli dostaniecie sporo sprzętów, które nie są Wam do niczego potrzebne, po weselu zorganizujcie wyprzedaż. Wrzućcie ogłoszenia do sieci – na nowe przedmioty w obniżonej cenie na pewno nie zabraknie chętnych. Możecie również podarować je jakiejś potrzebującej instytucji np. domu dziecka lub domu samotnej matki.

P.S Coraz częściej i coraz więcej młodych par decyduje się na stworzenie listy prezentów ślubnych, ale o tym w następnym poście 🙂

royal-wedding-gifts

 

feng_shui_weddinggifts

Zdjęcia znalezione na:

1.https://relaxedbride.wordpress.com/tag/wedding-gift-etiquette/

2.http://www.kenlauher.com/feng-shui-tips/bid/63905/Feng-Shui-Wedding-Gift-Ideas

 

Leave A Comment