Dzieci na weselu – dobry pomysł czy nie za bardzo?

Dzieci na weselu są bardzo kontrowersyjnym tematem. Czy wypada zaprosić na ślub rodzinę z dziećmi, ale jednocześnie zasugerować, aby maluchy nie brały udziału w weselu? Trudna sprawa.

Niektóre dzieci na weselu świetnie bawią się podczas wesela, inne natomiast są utrapieniem dla rodziców i reszty gości. Podjęcie decyzji, czy zorganizować wesele z dziećmi czy bez dzieci, nie jest zatem proste. Podpowiadamy, jak wyjść z tej sytuacji.

 

Uważaj, aby nikogo nie urazić 

Temat obecności dzieci na weselu może wywołać wielką burzę w każdej rodzinie. Z tego powodu zdecydowana większość Par Młodych jednak decyduje się na to, aby zaprosić bliskich wraz z pociechami. Jest to wybór mniejszego zła. Co jednak w sytuacji, gdy mimo wszystko zależy Wam, aby w weselu wzięli udział wyłącznie dorośli?

Na pewno nie warto sugerować tego wprost. Mocno odradzamy zatem dopisywanie na zaproszeniu adnotacji, że dzieci nie są mile widziane. Wielu rodziców poczuje się tym urażonych i w geście protestu w ogóle zrezygnuje z przyjścia na uroczystość.

Rada 

Lepszym, bardziej taktownym rozwiązaniem jest wypisanie na zaproszeniu wyłącznie imion rodziców. To sprowokuje zaproszonych, aby zadzwonić do Młodych i poprosić o uściślenie. Podczas rozmowy możesz delikatnie zasugerować, że rodzice powinno rozważyć opcję zostawienia dzieci pod opieką. Powiedz, że oczywiście maluchy są mile widziane, ale gdyby z jakichś powodów rodzice chcieli pobawić się sami, to nie masz nic przeciwko.

Generalnie natomiast sugerujemy, aby z góry nie wykluczać udziału dzieci w weselu, bo może to być bardzo nietaktowne, szczególnie w przypadku rodziców, którzy naprawdę nie mają co zrobić z pociechami (lub też dzieci są na tyle małe, że po prostu nie mogą zostać pod opieką kogoś innego).

Dzieci na weselu to nie zawsze dobry pomysł 

Nie jest żadną tajemnicą, że wiele Par Młodych z wyrachowania rozważa zasugerowanie gościom, aby nie zabierali na wesele swoich pociech. Powód jest prosty – dodatkowy koszt. Już 3-4-letnie dziecko musi mieć własne krzesło i nakrycie, co oczywiście powoduje naliczenie opłaty za kolejną osobę. Jeśli rodzina jest wyjątkowo dzietna, to sumaryczny wzrost kosztu wesela będzie naprawdę znaczny.

Rada 

Pośrednim wyjściem z takiej sytuacji jest zaproszenie na wesele wyłącznie najbliższej rodziny, bez dalekich kuzynów i znajomych. Wówczas dzieci będzie mniej, co pozwoli uniknąć gwałtownego wzrostu kosztu imprezy. 

Nie chodzi jednak tylko o pieniądze. Każdy rodzic wie przecież, że dzieci różnie znoszą wesela. Niektóre są bardziej odporne i potrafią świetnie bawić się do późnej nocy, inne natomiast źle reagują na hałas, nie lubią tłumów, niemiłosiernie nudzą się przy stole. W takiej sytuacji rodzice mogą zapomnieć o dobrej zabawie, co odbije się na ich nastroju podczas wesela. Nierzadko humory dzieci frustrują też innych biesiadników.

Rada 

Jeśli Wasze wesele ma odbyć się w hotelu, to bardzo dobrym pomysłem będzie zarezerwowanie kilku pokoi dla dzieci. Rodzice będą mogli położyć w nich swoje pociechy spać i wrócić na salę, oczywiście jeśli dysponują elektroniczna nianią.

Pomysły na zminimalizowanie „strat” 

Coraz więcej Młodych Par decyduje się na zapewnienie dzieciom swoich gości fachowej opieki na czas wesela. Tak aby dzieci na weselu mogły się pobawić. To świetny pomysł. Wystarczy wynająć profesjonalnego animatora, który przez przynajmniej kilka godzin będzie zabawiać maluchy. Koszt takiej usługi nie jest wcale wysoki – stawki wahają się od 50 do 100 złotych za godzinę.

Rada 

Jeśli Wasze wesele odbędzie się latem, pomyśl o wynajęciu dmuchanego zamku rozstawionego przed salą weselną. To wielka frajda dla maluchów i gwarancja, że nie będą marudzić. 

Pamiętaj także, że im więcej dzieci będzie na weselu, tym mniejsza szansa na to, że będą się nudzić. W końcu zaczną bawić się we własnym gronie.

Planując listę gości weselnych nie wykluczaj dzieci, bo może to być bardzo źle odebrane. Wielu rodziców pewnie i tak wyjdzie z inicjatywą, aby pociechy przyprowadzić tylko do kościoła/urzędu, ale na weselu zjawić się już bez nich. Jeśli będzie inaczej, zaakceptuj to i wykorzystaj nasze rady, dzięki którym maluchy nie będą utrapieniem dla dorosłych gości.
6a5902f6fad6f46489480aae5246c8dc

 

3c67552cf6eb292853dc338c14df892e

 

6a5902f6fad6f46489480aae5246c8dc

 

86b4cf5439498e4b0e67c9a643a08647

 

 

37690f69f0a8346e30a491b0aa2eadf4

 

Zdjęcia:   https://pl.pinterest.com

2 comments

Leave A Comment