Błogosławieństwo ślubne

Błogosławieństwo ślubne od rodziców – wzruszająca chwila

Błogosławieństwo ślubne jest niewątpliwie najbardziej wzruszającym elementem zaślubin. Ślub i wesele to nie tylko chwile uśmiechu i szalonej zabawy, ale także wzruszeń. Bez wątpienia jednym z najbardziej wzruszających momentów jest błogosławieństwo rodziców. To tradycyjna chwila skupienia, zadumy i symbolicznego zaakceptowania wyboru Młodych oraz życzenia im szczęścia i zgody. Jak zaplanować ten moment? O czym nie wolno zapomnieć? Dowiesz się z naszego poradnika.

Tradycja błogosławieństwa 

Polska jest krajem katolickim, dlatego od setek lat podczas uroczystości ślubnych profanum miesza się z sacrum. Do dziś w wierzących domach kultywuje się tradycję udzielania błogosławieństwa Parze Młodej przez rodziców z obojga strona.

Ta piękna, symboliczna scena powinna mieć miejsce w domu Panny Młodej. To Ją rodzice oddają za żonę i to Ona jest w tym dniu najważniejsza. W dawnych czasach nie bez znaczenia był też fakt, że Panna Młoda wnosiła do małżeństwa posag. Tradycyjnie więc wesele zawsze odbywało się w domu przyszłej mężatki.

Błogosławieństwo udzielane przez rodziców Młodym zawsze symbolizowało, że ich związek jest akceptowany i pochwalany przez obie rodziny. Trzeba bowiem pamiętać, że kilkaset lat temu nie do pomyślenia było, aby zakochani pobrali się bez zgody rodziców czy wręcz bez ich wiedzy. Do dziś prośba o udzielenie błogosławieństwa jest wyrazem szacunku do ludzi, dzięki którym ślub i wesele są w ogóle możliwe.

Dla kogo błogosławieństwo ślubne jest ważne?

Przede wszystkim dla wierzących Par Młodych i ich wierzących rodziców. W katolickich, praktykujących domach nikt nie wyobraża sobie ceremonii zaślubin bez wcześniejszego pobłogosławienia związku przez rodziców. Starsze pokolenie sądzi wręcz, że takie małżeństwo na pewno by nie przetrwało.

Warto wiedzieć

W Polsce wciąż silna jest tradycja wierzenia, że przez rodziców Bóg czuwa nad ich dziećmi. Dlatego uważa się, że błogosławieństwo rodziców jest tożsame z błogosławieństwem samego Boga.

Problem na pewno pojawia się w momencie, gdy Młodzi niekoniecznie podzielają nauki Kościoła, ale nie chcą sprawić przykrości wierzącym rodzicom. Wówczas wyjścia są dwa: albo należy postawić sprawę jasno i zrezygnować z błogosławieństwa i ślubu kościelnego, albo nie walczyć z tradycją i konserwatyzmem rodziców.

Podobnie jest w sytuacji, gdy jedno z przyszłych małżonków jest niewierzące. Wówczas warto zacisnąć zęby i zaakceptować wiarę współmałżonka oraz pozwolić na udzielenie błogosławieństwa – można ewentualnie zrezygnować z tradycyjnych atrybutów kościelnych, jak krzyż i kropidło.

Jak przebiega idealne błogosławieństwo ślubne od rodziców?

Do tej chwili należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest, aby błogosławieństwo zostało udzielone jeszcze przed powiedzeniem sobie TAK.

Młodzi powinni spotkać się w domu Panny Młodej na około 1-2 godziny przed ślubem. W uroczystości muszą wziąć udział oczywiście rodzice, ale też świadkowie z obu stron. W pokoju, w którym zostanie udzielone błogosławieństwo, powinien panować porządek – pomieszczenie warto wcześniej przystroić.

Na stole w pokoju należy ustawić pasyjkę, wodę święconą i kropidło. Można także zamówić specjalny bukiet na tę uroczystość, ale nie jest to niezbędne.

Gdy nastaje już ten moment, Para Młoda oficjalnie prosi rodziców o udzielenie błogosławieństwa. Ci oczywiście nie odmawiają. Wówczas Młodzi klękają.

Pamiętaj!

Pierwszeństwo w udzielaniu błogosławieństwa mają rodzice Panny Młodej. 

Zaczyna mama. Po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa daje Młodym do ucałowania krucyfiks i kropi ich wodą święconą. To samo robią po kolei następni rodzice.

Tekst błogosławieństwa nie jest z góry ustalony. Panuje tutaj pełna dowolność. W bardzo wierzących domach powinno pojawić się odwołanie do Boga i jego opieki nad małżeństwem. Nie może zabraknąć przeżegnania się. Czasami rodzice i Młodzi wspólnie odmawiają też modlitwę.

Warto wiedzieć 

W domach, gdzie nie przykłada się większej wagi do kwestii wiary, błogosławieństwo może mieć bardziej świecki charakter, bez krzyża i wody święconej, za to z życzeniami szczęścia i pomyślności.

Błogosławieństwo ślubne to jedna z najpiękniejszych chwil ślubu. Towarzyszą mu zawsze bardzo silne emocje. Pojawiają się łzy wzruszenia i szczęścia i to nie tylko na policzkach rodziców.

 

 

c1006732194304d8bfbc24b7dddd4a13

 

Zdjęcie: Pinterest

Leave A Comment