Rodzice na weselu są dla Was najważniejszymi gośćmi. Pełnią oni najważniejszą role nie tylko w waszym życiu ale również na przyjęciu ślubnym.
Ślub i wesele jest jednym z najważniejszych dni w życiu Pary Młodej, jednak niemniej ważny jest on dla rodziców przyszłych nowożeńców. Przecież w końcu wszystko się od nich zaczęło i to dzięki Waszym rodzicom macie możliwość rozpoczęcia wspólnej drogi życia 🙂
W dzisiejszym poście przedstawimy, jak ważne role i obowiązki jakie mają rodzice na weselu od samych przygotowań po koniec przyjęcia ślubnego.
Ślub jest momentem niezwykle ważnym i wzruszającym dla rodziców, ponieważ ich dzieci na dobre opuszczają rodzinne gniazdo. Oczywiście nikt tutaj nie „traci” swoich dzieci, a wręcz przeciwnie – Wasi rodzice odpowiednio zyskują „nową córkę” i „nowego syna”.
Zadania i obowiązki rodziców rozpoczynają się na długo przed uroczystością Waszych zaślubin.
Zacznijmy od spraw finansowych.
Dawniej istniały pewne schematy, które ustalały podział obowiązków, za które odpowiedzialność odpowiednio ponosili rodzice Panny Młodej i rodzice Pana Młodego.
Odpowiedzialność za zorganizowanie wesela spoczywała na rodzicach Panny Młodej. W ich skład wchodziła opłata za ślub, wynajęcie fotografa, ustrojenie kościoła czy wynajęcie muzyków na uroczystość. Wesele zazwyczaj odbywało się również w domu Panny Młodej.
Do obowiązków rodziców Pana Młodego przede wszystkim należał zakup obrączek, alkoholu, bukietów dla przyszłej synowej oraz jej druhen czy sfinansowanie podróży poślubnej.
W dzisiejszych czasach wygląda to zupełnie inaczej. Zazwyczaj rodzice przyszłych nowożeńców dzielą koszty całego ślubu i wesela na pół. Bardzo popularny jest również podział, że każda strona płaci za ilość „swoich gości”.
Gdy już wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, pierwszą poważną i jedną z najważniejszych ról rodziców Pary Młodej jest oczywiście błogosławieństwo.
Zazwyczaj odbywa się ono w domu Panny Młodej po wcześniejszym przyjeździe Pana Młodego. Jest to niezwykle emocjonująca i wzruszająca chwila, która symbolizuje opuszczenie domu przez Pannę Młodą, jak i szczęście na nowej drodze życia.
Coraz popularniejsze jest prowadzenie do ołtarza Panny Młodej przez swojego ojca, co symbolizuje ostateczną zgodę na zawarcie związku małżeńskiego.
Drugim z ważnych obowiązków jest powitanie Pary Młodej tradycyjnym chlebem i solą u progi sali weselnej.
Zaraz po świadkach rodzice są pierwszymi osobami, które składają życzenia swoim dzieciom. Szybko po tym udają się do weselnego obiektu, gdzie oczekują Pary Młodej oraz przybywających gości. W tradycji takie powitanie symbolizuje pomyślność i dostatek na nowej drodze życia.
Jeżeli nie została wyznaczona osoba odpowiedzialna za sprawy organizacyjne wesela, to śmiało można ten obowiązek powierzyć rodzicom. Będą oni sprawować pieczę nad odpowiednią komunikacją z obsługą wesela.
Do obowiązków rodziców jest również żegnanie gości weselnych, opuszczających przyjęcie.
Bardzo miłym gestem jest oczywiście podziękowanie rodzicom za ich zaangażowanie i trud, nie tylko taki, który włożyli w organizację tego pięknego dnia, ale za trud w Wasze wychowanie oraz wsparcie oraz za wkład w całe Wasze życie.
Coraz bardziej popularne formy podziękowań to krótkie filmiki z podziękowaniami zmontowane odpowiednio wcześniej, wyświetlane w trakcie trwania wesela, zafundowanie rodzicom weekendu w SPA, drobne upominki w formie biżuterii dla mam i zegarków dla ojców, album ze zdjęciami czy zaproszenie rodziców na wspólną kolację.
Formy podziękowań są bardzo różne, jednak jednym z najpopularniejszych jest symboliczny bukiet kwiatów oraz taniec z rodzicami. Z tego rodzice na weselu najbardziej się cieszą.
Tak jak widzicie rola rodziców na Waszym weselu jest niezwykle ważna, która wcale nie kończy się po zakończeniu przyjęcia weselnego i uregulowania wszystkich rachunków z tym związanych.
Pomoc, doradztwo i doświadczenie jakimi dzielą się z Wami rodzice na weselu i w ciągu całego życia są wręcz niezastąpione i pewno jeszcze nie raz z nich skorzystacie 🙂
Pozdrawiamy !
Zdjęcia: Pinterest