Ślub i wesele plenerowe

Wesele plenerowe jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej formy ślubu. Która z Was nie marzy, aby najpiękniejszy dzień w życiu odbył się na plaży, na łonie natury, lub w miejscu, w którym Twój ukochany poprosił Cię o spędzenie całego Waszego życia razem.

 

Szum morza, delikatna bryza muskająca policzki, widok gór zapierający dech w piersi, zapach kwiatów i ciesząca oko wszechobecna zieleń z pewnością sprawi, że Wasza uroczystość będzie niezapomniana i wyjątkowa.

Dzisiaj poruszymy kwestię organizacji ślubu i wesela w plenerze. Doradzimy, jak odpowiednio przygotować uroczystość tak, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i aby pogoda była nam niestraszna.

 

cda97485942e6e6144915502fab05133

 

Istnieje taka opinia, że w Polsce ciężko jest zorganizować zaślubiny i wesele plenerowe. W przypadku organizacji ślubu kościelnego poza Kościołem możemy się z tą opinią zgodzić. Jeżeli bardzo Wam na tym zależy, trzeba zająć się tą sprawą jak najwcześniej. Dużo czasu może zająć szukanie księdza, który wyraziłby zgodę na ślub kościelny w plenerze. Spraw formalnych również jest niemało, ale z pozytywnym nastawieniem i wiarą we własne możliwości na pewno uzyskacie pozytywną odpowiedź.

 

0311dbac1563ffc1e31507f18bea4b51

 

Ze ślubem cywilnym jest już łatwiej. Organizację należy zacząć od uzgodnień z kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Przygotowania zaczynamy od złożenia odpowiedniego podania w urzędzie, ze wszelkimi potrzebnymi dokumentami. Szczególną uwagę przykuwamy tutaj do treści takiego podania. Musi być ono odpowiednio uargumentowane, aby przekonać pracownika urzędu to wydania pozytywnej decyzji. Wybór miejsca na ślub nie może być przypadkowy. Należy napisać dlaczego tak bardzo zależy Wam na tym, aby ślub odbył się we wskazanej w podaniu lokalizacji. Miejsce zaślubin musi być godne i odpowiadać wadze uroczystości. Należy również zapewnić urzędnikowi warunki do przeprowadzenia ceremonii. Powinno się zadbać o miejsce, na którym pracownik urzędu będzie mógł położyć wszystkie rzeczy i dokumenty niezbędne do przeprowadzenia uroczystości zaślubin. Jeżeli ślub oraz wesele plenerowe odbędzie się pod zupełnie gołym niebem, należy przygotować plan B w razie złych warunków atmosferycznych. W żadnym wypadku nie może zabraknąć godła oraz polskiej flagi.

 

Obowiązkiem urzędnika jest sprawdzenie i przeanalizowanie podania oraz udanie się na potencjalne miejsce zaślubin. Po wykonaniu tych czynności urzędnik wyda decyzję pozytywną lub negatywną. Informujemy, że w życie weszła nowelizacja ustawy, która zobowiązuje do opłaty w wysokości tysiąca złotych. W tej kwocie zawarte są między innymi koszty transportu urzędnika na miejsce ceremonii zaślubin.

 

a93821f8551b82e1529ce41d1cab9ed1

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie przyjęcia weselnego w tym samym miejscu, w którym odbędzie się ślub. Po ceremonii w plenerze, będziecie mogli od razu zaprosić Waszych gości na przyjęcie weselne, bez niepotrzebnego zamieszania ze zmianą lokalizacji czy organizacji transportu.

 

Wspaniałym pomysłem będzie, gdy po uroczystości zaślubin zaprosicie Państwa gości na przyjęcie weselne zorganizowane w namiocie. Jest to nasze ulubione rozwiązanie. Przedsięwzięcie związane z przygotowaniem wesela w namiocie jest duże, jak i nakłady finansowe, ale przy odpowiedniej organizacji efekt końcowy będzie powalający. Na samym początku zacznijcie poszukiwania odpowiedniego obiektu, na którym może zostać postawiony taki namiot. Dowiedzcie się, czy jest możliwość wjechania ciężkiego sprzętu na teren posesji. Czas rozkładania namiotu uzależniony jest od jego wielkości, więc jeżeli organizujecie wesele na 250 osób, to musicie mieć pewność, że firma namiotowa będzie mogła rozpocząć prace montażowe kilka dni wcześniej.

 

7d88df35e3af6efd9a58d739b4c525fd

 

Ceny wynajmu namiotu są bardzo zróżnicowane, ponieważ wpływa na nią bardzo dużo elementów, które tworzą całość. Ważna jest powierzchnia wynajmowanego namiotu, termin wynajęcia czy rodzaj materiałów konstrukcji. Wynajęcie namiotu na wesele wiąże się z zapewnieniem odpowiedniego zaplecza technicznego, sanitarnego i cateringowego, co znacznie zwiększa nakłady finansowe przedsięwzięcia. Dodatkowo dochodzą koszty związane z aranżacją wnętrza, oświetleniem, nagłośnieniem czy wynajęciem mebli.

 

Na rynku jest bogata oferta wynajmu namiotów weselnych, jednak warto postawić na jakość, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swoim gościom. Wysokiej jakości namioty są odporne na deszcz i wiatr. Jeżeli organizujesz wesele pod namiotem w lecie, warto pomyśleć o odpowiednim przepływie powietrza bądź wynająć klimatyzatory. Natomiast jak planujecie wesele w namiocie w chłodniejszych miesiącach, nie można zapomnieć o nagrzewnicach, które pod wieczór podniosą temperaturę w namiocie.

 

295c7fdb8b2cd7b8b2666e2825cf8edf

 

Jak same widzicie organizacja zaślubin i wesela w plenerze to ogromne przedsięwzięcie, które jest stosunkowo drogie w porównaniu z organizacją uroczystości w obiekcie. Jednak to Wasz najpiękniejszy dzień w życiu i jeżeli wymarzyłyście sobie ślub i wesele plenerowe to warto te marzenia spełnić! Bez obaw, wszystko się uda:)

 

Życzymy powodzenia i pozdrawiamy!

 

 

Zdjęcia : Pinterest

5 comments

Leave A Comment