Zespół weselny czy didżej?

W trakcie przygotowań do ślubu i wesela przychodzi moment, w którym trzeba zająć się organizacją aranżacji muzycznej wesela. Pierwszym wyborem, który Was czeka jest oczywiście to, czy wybieracie zespół weselny czy didżej.

 

2403ca60bbaee979c7315c8a32adb1d6

 

Zapytacie nas kogo my polecamy? Z reguły nie chodzi tutaj o nasze zdanie, tylko o Wasze preferencje, jakiej oprawy muzycznej oczekujecie na swoim weselu. Pod uwagę należy wziąć również powierzchnię sali i upewnić się, czy zespół będzie miał odpowiednio dużo miejsca do rozłożenia sprzętu. Didżej nie potrzebuje tyle przestrzeni scenicznej.

Gdy już pierwszy krok zostanie wykonany, przychodzi wybór odpowiedniego podwykonawcy.

Rynek muzyczny jest przepełniony ofertami zespołów i DJ’ów, więc na pewno będziecie mieli duży wybór, co w tym przypadku nie zawsze jest zaletą. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcić odpowiednio dużo czasu, by wybór okazał się trafny i odpowiadał Waszym preferencjom i gustom muzycznym. Polecamy poszukanie kilka ofert i porównaniu ich repertuaru, referencji czy doświadczenia scenicznego, aby dokonać właściwego wyboru – zespół weselny, a może jednak didżej.

 

d0376cee99dec627dc05f8e913133331-2

 

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto spotkać się z podwykonawcą osobiście. Wtedy będziecie mogli omówić wszystkie ważne aspekty, przedstawić swoje preferencje muzyczne i ustalić dokładny repertuar. Jeżeli organizujecie wesele międzynarodowe, warto zadbać o to, by na przyjęciu była osoba, która będzie biegle posługiwała się językiem obcym. To znacznie poprawi komunikację obcojęzycznych osób na weselu, którzy nie będą się co chwilę pytać, co członek zespołu czy didżej powiedział do gości.

Coraz częściej spotyka się wesela, na których jest zarówno zespół jak i didżej. Głównym wykonawcą jest wtedy zespół, a didżej pełni rolę umilania czasu muzyką podczas przerw zespołu. Didżej jest również alternatywą dla gości, którzy nie chcą przerywać zabawy i zostać dłużej na parkiecie. Częstym rozwiązaniem, które wybierają pary młode jest zatrudnienie zespołu na wesele, a didżeja na poprawiny.

 

EPSON DSC Picture

 

Wielkości wynagrodzenia są naprawdę przeróżne, a ich zależność składa się na kilka czynników. Zatrudnienie didżeja w tej kwestii będzie zaletą, ponieważ ceny są mniejsze niż za zespół weselny. Koszty zatrudnienia didżeja wahają się w przedziale od tysiąca do około czterech tysięcy.

Wynagrodzenie zespołu zależne jest od ilości członków zespołu, doświadczenia scenicznego czy ilości instrumentów, których używają. Przedział cenowy jest naprawdę duży. Kwoty zaczynają się od trzech do nawet kilkunastu tysięcy złotych za występ.

 

9c99cd610ee5f5ac453140845d7c4668

 

Aby nie było żadnych rozczarowań i niedomówień, wszystkie ważne aspekty powinny być zawarte w umowie. Przed spotkaniem z didżejem czy zespołem przygotujcie listę pytań, na które chcecie poznać odpowiedź. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że spotkanie przebiegnie sprawnie, a Wy będziecie spokojniejsi, że nie kupujecie kota w worku.

W przypadku didżeja należy dowiedzieć się o wysokość wynagrodzenia, sposobie rozliczenia, czasie trwania setów muzycznych, do której godziny występuje, jakim repertuarem muzycznym dysponuje i czy jest możliwość ingerencji w niego. Dowiedzcie się czy po Waszej stronie leży załatwienie noclegu i jakie są koszty dojazdu. Upewnijcie się, że zakres sprzętu oświetleniowego i nagłośniowego jest odpowiedni do zagrania na Waszym weselu. Jeżeli organizujecie wesele międzynarodowe, nie zapomnijcie zapytać się o znajomość języków obcych.

Na spotkaniu z zespołem podobnie jak w przypadku didżeja zapytajcie o wysokość wynagrodzenia, sposobie rozliczenia, długości setów muzycznych, jak długie robią przerwy, do której godziny grają, zakres repertuaru i możliwość ingerencji w niego. Dowiedzcie się jakie koszty generuje zespół weselny oraz jego transport i jak zostanie załatwiona sprawa z noclegiem. Koniecznie uzyskajcie informacje odnośnie ilości członków zespołu i jakim sprzętem scenicznym dysponują. Zapytajcie również o znajomość języków obcych i zabawach oczepinowych, które mogą Państwu zaproponować.

 

08f6b1e57c5f846d1034d5f967c0a1a6

 

W obu przypadkach te aspekty powinny zawrzeć się w umowie, nie zapominając o wpisaniu punktów o stosownym ubiorze i zachowaniu całkowitej abstynencji alkoholowej . Warto się również zabezpieczyć wpisem w przypadku rozwiązania umowy z winy didżeja czy zespołu. My zazwyczaj dbamy o to, żeby karą umowną za rozwiązanie umowy była wysokość kwoty w postaci dwukrotności zadatku wpłaconego przez parę młodą. Nie zapomnijcie również o wpisie, gwarantującym Wam zastępstwo za didżeja czy któregoś członka zespołu.

Jak sami więc widzicie, zorganizowanie zespołu czy didżeja na wesele to nie lada wyzwanie. Jednak odpowiednie przygotowanie i uzbrojenie się w cierpliwość jest gwarancją na dokonanie właściwego wyboru. 

Życzymy powodzenia i pozdrawiamy !

Zdjęcia : Pinterest

1 comments

Leave A Comment