Tutaj jesteś

Co było modne? Lata 40 moda damska

9 maja, 2024 Moda lata 40 moda damska

Moda damską lat 40. zdominowały eleganckie, proste kroje, które dodawały kobiecości i klasy stylizacjom. Epoka ta była wyjątkowa pod względem trendów, które do dzisiaj cieszą się popularnością nie tylko na wybiegach, ale także na ulicach.

Moda damska lat 40. – wprowadzenie

Pierwsza połowa lat 40-tych była okresem drugiej wojny światowej, co miało ogromny wpływ na kształtowanie się mody damskiej. Niedostępność materiałów i surowców, ratyfikowanie kart na tkaniny oraz przekierowanie sił produkcyjnych na potrzeby wojny sprawiły, że moda stała się praktyczna i oszczędna. Druga połowa dekady to powolne powrót do luksusu, kiedy to Christian Dior wprowadził na wybiegi swoją nową sylwetkę „New Look”.

Mimo tych trudności, lata 40. zdołały wykształcić swój unikalny, pełen klasy i elegancji styl. Pojawiło się wiele ikon mody, które do dzisiaj są inspiracją dla projektantów, takich jak Rita Hayworth, Ava Gardner czy Katharine Hepburn.

Trendy w ubraniach damskich lat 40.

Mówiąc o modzie damskiej tamtego czasu niewątpliwie stanowiącą jej kluczowe elementy było niewielkie wcięcie w talii, midy, a także szerokie ramiona. Moda damską lat 40. wyznaczali przede wszystkim amerykańscy i francuscy projektanci, którzy stawiali na proste, ale eleganckie i wyrafinowane kroje.

Sukienki i spódnice były najczęściej długości do kolan, z charakterystycznym wcięciem w talii i szerokimi ramionami. W latach 40. dominowały modele o linii A – sukienki składane były z części górnej, którą stanowił obcisły gorset oraz dolnej – szerokiej spódnicy. Sukienki te nadawały sylwetce kobiecego kształtu z akcentem na talię. Popularne były także ubrania w kształcie litery V, które podkreślały linię biustu, a jednocześnie wysmuklały sylwetkę.

Na ulicach dominowały płaszcze o prostym kroju, zazwyczaj o długości do kolan. Kolejnym popularnym elementem damskiej garderoby były kamizelki i swetry z dekoltem w serek. Sweter, noszony na koszulę lub bluzkę, dodatkowo podkreślał talię i sylwetkę.

W modzie damskiej z lat 40. postawiono również na klasyczne garnitury. Proste spodnie, często o podwyższonym stanie, noszone były z eleganckimi marynarkami. Marynarki charakteryzowały się zazwyczaj wyraźnymi poduszeczkami na ramionach i były dopasowane w talii. Garnitur dopełniały klasyczne, białe koszule z kołnierzykiem.

Wybór odpowiednich dodatków do stylizacji z lat 40.

Moda lat 40. nie byłyby pełna, gdyby nie charakterystyczne dla niej dodatki. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się broszki, klasyczne berety, rękawiczki oraz torebki kopertowe.

Broszki – modne były przede wszystkim broszki w kształcie kwiatów, zwierząt czy owoców. Noszono je na klapie płaszcza, sukienki czy swetra. Broszki do złudzenia przypominały prawdziwe kwiaty, zwierzęta czy owoce, były barwne i wyglądały jak małe dzieła sztuki.

Berety – lat 40. to era beretów. Noszono je do prawie wszystkich stylizacji – zarówno codziennych, jak i wieczorowych. Berety zdobiły damskie głowy i dawały ogromne możliwości w zakresie różnorodnych upięć.

Rękawiczki – były nieodłącznym elementem każdej eleganckiej stylizacji. Nosiło się je do sukienek, garniturów, płaszczy. Rękawiczki podkreślały elegancki charakter stylizacji, dodawały klasy i szyku.

Torebki kopertowe – torebki te charakteryzowały się małym rozmiarem i prostym, klasycznym krojem. Noszono je na długim pasku, przez ramię. Torebka była nie tylko praktycznym dodatkiem, ale także istotnym elementem kreującym ostateczny wygląd stylizacji.

Podsumowując, moda lat 40. zdominowana była przez klasyczne kroje i proste linie. Warto jednak pamiętać, że to właśnie lata 40. przyniosły prawdziwe rewolucje w świecie mody, wprowadzając na stałe do stylizacji kobiet takie elementy jak garnitury, berety czy torebki kopertowe.

Redakcja inspiro-wedding.pl

Nasza redakcja to zespół pasjonatów, którzy nie tylko śledzą najnowsze trendy ślubne, modowe i lifestylowe, ale także starannie wybierają treści, które zapewniają naszym czytelnikom inspirację i praktyczne wskazówki.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?